fbpx ...
X
Logo foresta
Blog Foresta

Jaka jest różnica między siatką leśną, a siatką autostradową?

Oznaczenia siatek

Siatki leśne i autostradowe są oznaczane w taki sam schematyczny sposób. Z nazwy modelu można odczytać cztery informacje. Trzy z nich dotyczą wymiarów, a czwarta dotyczy drutu. Weźmy pod lupę następujący model: 180/24/15 L

            180 – wysokość siatki wyrażona w centymetrach

            24 – ilość drutów poziomych

            15 – odstęp między drutami pionowymi wyrażony w centymetrach

            L – oznaczenie drutu, z jakiego jest wykonana siatka, w tym przypadku light.

Drut light (L) oznacza druty brzegowe o średnicy 2,0mm i wypełniające 1,6mm.

Drut medium (M) oznacza druty brzegowe o średnicy 2,5mm i wypełniające 1,9mm.

Drut super (ASM) oznacza druty brzegowe o średnicy 3,0mm i wypełniające 2,5mm.

Warto wspomnieć, że każdy rodzaj drutu może wystąpić w wersji HG, czyli z potrójną warstwą ocynku co przekłada się na o wiele dłuższą żywotność materiału.

Siatka autostradowa – po co się ją stosuje?

Wzdłuż wszelkich dróg szybkiego ruchu i autostrad można zauważyć rozciągniętą siatkę autostradową. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa. Pojazdy poruszające się po drodze są uchronione przed wtargnięciem dzikich zwierząt na jezdnię i przede wszystkim zwierzyna ma zapewnione bezpieczeństwo. 

Siatka autostradowa musi mieć zatem odpowiednią wysokość, aby skutecznie zatrzymać duże zwierzęta takie jak jelenie czy łosie, ale jednocześnie musi być odpowiednio zagęszczona od dołu, żeby drobna zwierzyna, np. zające, nie przedostała się pomiędzy oczkami siatki.

Do czego warto wykorzystać siatkę leśną i jakie są jej zalety?

Siatka leśna znajduje wiele zastosowań. Cechuje ją łatwy i szybki montaż, funkcjonalność, niska cena, odporność na deszcz, wiatr, śnieg, mróz i inne czynniki atmosferyczne. Dzięki temu można bez obaw stosować ją jako ochronę przed atakami zwierzyny na sad, działkę czy wszelkie uprawy leśne. Inwestując raz, można przez wiele lat być spokojnym o swoje uprawy. Z powodzeniem sprawdzi się także jako ogrodzenie tymczasowe terenu budowy. Siatka leśna jest przystosowana do samodzielnego montażu, który nie powinien sprawić najmniejszego kłopotu, a sam proces przebiegnie szybko i sprawnie.

Do ogrodzenia terenu budowy siatka nie musi być szczególnie zagęszczona. Stawia się bardziej na jej wysokość, która nie powinna być mniejsza, niż 150 cm. Całkowita wysokość zależy już wyłącznie od potrzeb lub preferencji osoby zarządzającej danym miejscem budowy.

W przypadku przeznaczenia siatki jako ochrony przed zwierzyną zwraca się uwagę na nieco inne aspekty. Zależnie od tego od jakiej zwierzyny trzeba uchronić teren, można dobrać różne modele siatki. Poniżej przykładowe propozycje zastosowań poszczególnych modeli.

125/13/15 – dość niska, zagęszczenie co 10 cm – ogrodzenie pastwiska dla owiec

150/12/15 – średnia wysokość, zagęszczenie co 10 cm – ochrona przed dzikami

160/20/15 lub 160/23/15 – średnia wysokość, zagęszczenie co 5 cm – ochrona przed sarnami czy zającami lub ogrodzenie pastwiska dla krów

180/24/15 lub 200/25/15 – duża wysokość, zagęszczenie co 5 cm – ochrona przed jeleniami lub łosiami

Ogrodzenie - Rodzaje siatki leśnej